"Pozdravljeni, sem učitelj na tej in tej šoli. Vaš učbenik želim uporabljati pri poučevanju mojega predmeta. Zelo bi vam bil hvaležen za odgovore na vprašanja iz učbenika."
"Pozdravljeni, sem dijak. Pri tem in tem predmetu uporabljamo vaš učbenik, pa me zanima, ali lahko dobim odgovore na vprašanja, ki so v njem."
Občasno prejmem vprašanja, podobna zgornjima dvema. O vključitvi odgovorov v učbenik smo se veliko pogovarjali s kolegi, s katerimi sem sodeloval pri njegovem ustvarjanju. Na koncu sem prišel do sklepa, da vključitev odgovorov ni smiselna.
Dijaki že tako večinoma težijo k učenju odgovorov na pamet. Če imajo odgovore servirane, večina snovi v učbeniku sploh ne bere.
Učitelji morajo toliko bolje poznati in razumeti vsebino posameznih poglavij. Za pomoč sem se potrudil vključena vprašanja razdeliti po taksonomskih stopnjah. Vprašanja se nahajajo na koncu vsakega poglavja, v katerem najdete tudi skoraj vse odgovore. Količina besedila v vsakem poglavju je relativno majhna, večinoma gre za 3-4 strani A4 (brez slik, seveda), zato iskanje odgovorov ne bi smelo biti zahtevno opravilo.
Izjema so le vprašanja, vezana na premislek in izražanje stališč, ki pa so tako ali tako stvar posameznika. Vsem učiteljem, ki bi uporabljali učbenik, priporočam, da vprašanja preoblikujete, povežete ali razširite, da bi se izognili zgoraj opisanemu problemu učenja na pamet. Navkljub trikratnemu skrbnemu branju dveh recenzentov (izkušenih strokovnjakov s področja, ki ga pokriva učbenik) in lektorice se lahko med vprašanji skriva tudi kakšna napaka - enako velja tudi za snov. Tudi zato je koristno, da vse skupaj kritično preberete. Prosim, da me boste na morebitne napake opozorite. V ustvarjanje učbenika sem vložil štiri leta dela, recenzenta in lektorica pa vsak po več kot pol leta. Zaradi stanja na področju izdaje učbenikov v Sloveniji smo se odločili, da vam učbenik poklonimo v elektronski obliki. Verjamem, da vam s tem poenostavljamo delo v učilnici, dijakom pa omogočamo enotnejše pridobivanje znanja. Zelo bom vesel povratnih informacij o uporabnosti učbenika v praksi. Že sedaj namreč zbiram ideje za drugo izdajo - če se bo posrečila, bomo s kolegi pripravili ločen delovni zvezek s praktičnimi prikazi posameznih korakov pri vajah ipd.