top of page

PRAVILO TRETJIN

Navodila za delo

 

Za ogled galerije potrebujete monitor ali videoprojektor z ločljivostjo XGA ali višjo (1024 px × 768 px ali več), sicer slik ne boste videli v celoti. Z miškinim kazalcem se postavite na sliko za prikaz njenega opisa. S tem prikažete tudi puščice za premikanje na naslednjo/predhodno sliko. Umaknite miškin kazalec s slike, če želite skriti opis in puščice.

 

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Glavni poudarek na sliki je na navijaču, ki se nahaja na levi tretjini posnetka. Pogled se stalno vrača nanj, tudi če skušamo pogledi v drug del posnetka. K temu pripomore tudi uokvirjanje navijača med policisti in navijačema, ki sta dvignjena nad množico.

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Motiv zelo močno poudarimo, če ga postavimo ne presečišče tretjinskih črt. Na voljo imamo štiri položaje, ki se razlikujejo po dinamiki. Na posnetku je glavni motiv postavljen v spodnji desni kot, ki predstavlja najmanj dinamično, nabolj umirjeno presečišče tretjinskih črt. Najbolj dinamično presečišče tretjinskih črt je tisto zgoraj levo.

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Ni nujno, da motiv postavljamo le v presečišča tretjinskih črt. Posnetek prikazuje razdelitev v zgornjo (nebo z vrhom Triglava), srednjo (mogočno ostenje) in spodnjo tretjino (gozd). Taka razdelitev je pogosta na religioznih slikah: v zgornji tretjini so nebesa, v sredini vice, spodaj pa pekel.

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Dokaz, kako lahko upoštevanje pravila tretjin povsem enostaven posnetek spremeni v zanimivo abstraktno kompozicijo. Posnetek bi bil veliko bolj učinkovit, če bi bilo okno resnično postavljeno v presečišče tretjinskih črt zgoraj levo. Kljub temu lahko opazimo, kako postavitev okna daje dinamiko sicer povsem statičnemu posnetku. K dinamiki pripomorejo tudi sence, ki so sicer zelo ozke, a nekako razmejujejo posamezne elemente kompozicije.

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Še en primer, kako lahko le z upoštevanjem pravila tretjin in enostavnim motivom ustvarimo vizualno močan posnetek. Pri fotografiranju Sonca ali polne lune s teleobjektivi moramo ustrezno zaščititi oči, saj je svetloba običajno tako močna, da nam lahko poškoduje vid. Svetloba večernega Sonca tik pred zahodom je običajno dovolj šibka, da ne predstavlja nevarnosti za vid.

Pravilo tretjin

Pravilo tretjin

Ni nujno, da motiv vedno postavimo le v presečišča vodoravnih in navpičnih črt. Pogosto zadošča že, da posnetek razdelimo po vodoravnih (ali navpičnih) tretjinah. Dodatno pomaga, če nek pomemben del motiva postavimo v presečišče, kot je tu primer cerkve. Posnetek je narejen s precej dolgim osvetlitvenim časom, zato se je morje zabrisalo. Kamera je bila postavljena na stojalo.

bottom of page