top of page

VLADO KRESLIN

Koncert, ki me je spodbudil k učenju osnov fotografske tehnike.

 

Zgodaj spomladi leta 1990 je imel Vlado Kreslin koncert na naši Srednji šoli za elektroniko v Šentvidu (sedaj Gimnazija Šentvid). Takrat sem prvič v življenju fotografiral, sposodil sem si kamero Canon Canonet QL. Moral sem le izostriti motiv, kamera pa je določila pravilno osvetlitev posnetka v načinu s prioriteto osvetlitvenega časa. Rezultati so se močno razlikovali od mojih idealiziranih pričakovanj.

 

Z miškinim kazalcem se postavite na sliko za prikaz opisa posnetka. S tem prikažete tudi puščice za premikanje na naslednjo/predhodno sliko. Umaknite miškin kazalec s slike, če želite skriti opis in puščice.

 

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Učilnica, v kateri se je odvijal koncert, je bila osvetljena le skozi stranska okna. Del motiva je bil zelo svetel (okna, stene), del pa zelo temen (nastopajoči in publika).

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Svetlomer kamere je skušal doseči svetlost posnetka, za katero je nastavljen - to je 18 % siva. Več kot je bilo v posnetku beline, bolj so se postave ljudi spreminjale v silhuete.

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Za pravilno osvetlitev obraza bi moral poseči po kompenzaciji osvetlitve posnetka. Posnetek bi moral močno nadosvetliti, verjetno za vsaj 2 osvetlitveni vrednosti.

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Če v posnetku ni bilo oken, je svetlomer korektno določil osvetlitev posnetka (v resnici njegovo svetlost). Žal takih posnetkov nisem zajel kaj dosti, ker sem sklepal (seveda napačno), da bodo pretemni.

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Fotografiral sem na cenen črnobeli film ORWO CN22, ki je imel zelo izrazito zrno, pri tem pa je zelo slabo podajal detajle (tudi za tiste čase je šlo za relativno nekakovosten film).

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Če bi v takih svetlobnih razmerah z nadosvetlitvijo posnetka skušali doseči pravilno osvetljene obraze, bi se svetloba iz oken "zažrla" v telesa. Rešitev je le v uporabi bliskavice, ki pa je ne bi smel usmeriti naravnost, saj bi se njena svetloba močno odbila od oken. Bliskavico v takih pogojih običajno usmerimo v strop.

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. V osvetlitvenem načinu s prioriteto osvetlitvenega časa kamera nastavlja zaslonsko število. S tem vpliva na območje globinske ostrine. Marsikateri posnetek, ki sem ga tedaj zajel, trpi zaradi preplitkega območja, ker je kamera zelo odpirala zaslonko, saj sem od nje zahteval relativno kratek osvetlitveni čas.

Vlado Kreslin

Vlado Kreslin

Ekv. goriščnica 45 mm. 1/125 s. ISO 125. Nekako takole pa so videti neobdelani posnetki. Ko sem takrat izdeloval fotografije, sem vlekel film skozi nosilec v povečevalniku, namesto da bi izvlekel nosilec, premaknil film in nosilec ponovno vstavil v povečevalnik. Film se je drgnil ob steklo in kovino, posledica pa so te "čudovite" praske. Hvala za Photoshop, v katerem sem vse te pikice in črte lahko odpravil.

bottom of page